Práce je dar

Jak se svařuje potrubí? Co dělají technici v autoservisu? Jak vypadá zákulisí kadeřnického salonu? Co obnáší práce knihovnice, švadleny nebo sociálního pracovníka se seniory? Naše děti mají příležitost poznat to na vlastní kůži.

Více informací

DDŠ Býchory

Tančím, abych žil

Tanec jako prostředek pro uvolnění stresu a nastolení pohodové atmosféry mezi dětmi i vychovateli. Dnes je v DDŠ Býchory jednou z hlavních výchovných metod, která zároveň umožňuje integraci mezi děti z běžných rodin.

Více informací

DDŠ Býchory

Hiporehabilitace

Šest koní, stádo koz a ovcí, psi, kočky, drobná hospodářská zvířata i oslík Matěj pomáhají našim dětem překonávat psychické bariéry a dávná traumata. Jízdárna, farma, stáje i klubovna jsou k dispozici také dalším dětem z regionu.

Více informací

DDŠ Býchory

Kámen mudrců

Náš "kámen mudrců" jsme objevili na Horce, krásném místě nedaleko našeho domova. Vybudovali jsme tam keltskou vesnici a zveme do ní školky, školy a všechny, kdo chtějí zažít netradiční dobrodružství a poznání.

Více informací

DDŠ Býchory

Garfield

Taneční komix složený z více než 20 obrazů, ve kterých se prolínají prvky loutkové animace a tance. Vystupuje v něm stovka tanečníků, to vše pod patronací Tanečního klubu Kocour Modroočko a s výrazným zastoupením dětí z DDŠ Býchory.

Více informací

DDŠ Býchory
 

Gateway to Space / 13.04.2015

Největší výstava v Evropě o historii kosmonautiky, která do Česka poprvé přivezla exponáty a trenažery z NASA. To bylo mimořádné lákadlo pro 14 dětí z domova, které se poslední březnový den vypravily na pražské Výstaviště.

V první expozici zaměřené na počátky kosmonuatiky jsme zhlédli první kroky pokusů s raketami německé luftvafe Fav zwei, které konstruoval němcký vědec Wernher von Braun. Tento vědec potom později  spolupracoval  s americkými astronauty na výzkumu nových raket pro americkou NASA.

Viděli jsme také nejvýznamnější americké rakety - Saturn 2, raketoplán i vozítko, které cestovalo po Měsíci. Velkým zážitkem byla prohlídka kokpitu stanice MIR a druhého modulu této stanice, v níž astronauti pěstovali zeleninu a drobné ovoce.

Největším tahákem výstavy byla druhá expozice, v níž se děti na interaktivních manipulátorech zúčastnily přistávání raketoplánu, proletěly se stíhačkou, oblékly si skafandr pro kosmonauty pracující ve vesmíru na raketoplánu nebo vesmírné stanici MIR. A mimořádnou atrakcí byl také gyroskop, na  kterém aktéři získávali přetížení až 4g.

Všem se výstava velice líbila, zážitky z ní si sdělovali ještě dlouho po návratu do domova.

Jaromír Svoboda

>> více informací

Býchorské děti čeká jaro plné sportu a zážitků / 12.04.2015

Vychovatelé připravili pro kluky a holky z DDŠ Býchory jaro plné zážitků. Zúčastní se několika soutěží a turnajů a u dalších, které se odehrají přímo v areálu domova, budou pomáhat jako spolupořadatelé.

Tady je výběr z nabité termínové listiny:

17.-18. dubna: Přehlídka zájmové umělecké činnosti (Počátky)

24. dubna: Jihlavský míč (Jihlava)

24.-26. dubna: DD CUP - běžecký trojboj (Praha)

7. května: Memoriál Luboše Kudly (Býchory)

14.-15. května: Nestandardní hry (Býchory)

24.-27. května: Olympiáda - dívky (Olomouc)

31. května - 4. června: Olympiáda - chlapci (Moravský Krumlov)

duben – červen: DD CUP - O pohár české fotbalové reprezentace

>> více informací

Tanečníci z Býchor excelovali v premiéře Kouzelných housliček / 20.10.2014

Tanečníci z DDŠ Býchory, kteří jsou členy tanečního klubu Kocour Modroočko, si ve středu 15. října užili nevšední premiéru. V kolínském divadle vystoupili v představení na motivy cikánské pohádky. Modroočko tančil poprvé za doprovodu živé hudby v podání kapel Kronos Combo a Hard to Frame.

 V představení, které podpořila Nadace Naše dítě a Ministerstvo školství ČR, se představilo více než 70 tanečníků a herců od malých dětí až po teenagery. „Mimořádný zážitek umocnila živá hudba v podání dvou místních populárních kapel,“ upřesnila scénáristka, choreografka a režisérka představení Jolana Burešová.

Taneční klub Kocour Modroočko je v Česku unikátní tím, že dává příležitost talentovaným Romům i dětem z býchorského domova. „Je to pro ně mimořádná motivace. Pro mnohé z nich se stal tanec a pravidelné aktivity Modroočka přirozenou součástí jejich života,“ dodal ředitel DDŠ Býchory Aleš Bureš. 

>> více informací

Hraví architekti na Pražském hradě / 17.10.2014

V sobotu 10. října naše děti spolu s dětmi ze základních škol z celé ČR, ale i z Itálie, Maďarska, Polska a Slovensko (přibližně 1200 dětí z 60 škol zapojených do mezinárodního výtvarně-architektonického projetu) navštívily Pražský hrad. Akce se konala v rámci 8. ročníku festivalu Architecture Week Praha 2014.

Pořadatelé pro děti připravili program v Jiřském klášteře na 2. nádvoří Pražského hradu, kde je přivítala První dáma ČR. V prostorách budovy se nacházela výstava modelů různých architektonických památek, kterou si děti s nadšením prohlédly. Poté se děti rozdělily do 3 skupin, kterým se věnovali architekti a provedli je zahradami pod Pražským hradem. 

V odpoledních hodinách se děti účastnily dílen, v kresleném filmu podrobněji seznámili s architekturou a jejím vznikem. Z dřevěných kostek, modelovací hmoty a s pomocí malířských stojanů a uhlů pak mohly podle své fantazie tvořit. Za svou snahu dostaly dárečky a pak spokojeně a plné nových informací a zážitků odjížděly domů.

>> více informací

Na festival Škola pro tebe přišlo 1500 žáků ZŠ / 23.09.2014

Festivalu Škola pro tebe, který uspořádalo sdružení Barry&spol. ve spolupráci s DDŠ Býchory, se zúčastnilo téměř 1500 žáků základních škol kolínského regionu. Svou nabídku jim představili zástupci 47 středních škol a učilišť ze Středočeského kraje i z Prahy.

Školy prezentovaly své obory nejen ve stáncích, ale také v šapitó či plenéru. Přítomní žáci měli o zábavu postaráno po celé dopoledne - organizátoři pro ně připravili vystoupení tanečního klubu Kocour Modroočko, jízdu na koních či člunech, střelbu ze vzduchových zbraní, turnaj v discgolfu a mnoho dalších aktivit.

Festival se uskutečnil v rámci dvouletého projektu Práce je dar, který je zaměřený na přípravu dětí z dětského domova v oblasti světa práce. Projekt je unikátní tím, že děti z domova získávají pracovní dovednosti v řemeslných dílnách u firem, živnostníků a organizací, například v oborech automechanik, švadlena, kadeřník, instalatér, knihovník, truhlář, malíř či zedník, další děti jsou zapojeny do práce v sociálních službách, například v domově důchodců nebo kojeneckém ústavu.

>> více informací

Barry&spol. a DDŠ pořádají přehlídku středních škol / 16.09.2014

Největší nabídku studijních i učňovských oborů pro žáky základních škol v kouzelném prostředí kolínského Kmochova ostrova slibuje přehlídka škol, kterou chystá Dětský domov se školou (DDŠ) Býchory a sdružení Barry & spol. v rámci projektu Práce je dar. Aktuální nabídku oborů na příští školní rok bude v pátek 19. září na Kmochově ostrově prezentovat více než 40 středních škol z celého Středočeského kraje i z Prahy.

 „Ve 14 letech je velmi obtížné zvolit si správné povolání. Děti netuší, co jednotlivé profese obnášejí, a tradiční prezentace v kulturních domech skýtají jen omezené možnosti. Proto jsme středním školám umožnili, aby dětem představily svou nabídku akční formou v přírodě, kde je nebudou omezovat prostorové možnosti kulturních sálů,“ vysvětluje hlavní myšlenku netradiční přehlídky škol ředitel DDŠ Býchory Aleš Bureš.

 Přehlídka je součástí dlouhodobého projektu Práce je dar, který děti z dětského domova i ze základních škol na Kolínsku seznamoval s mnoha profesemi, od truhláře přes kadeřnici až po sociální práci v domově pro seniory. „Desítky dětí z našeho domova a stovky kluků a holek ze základních škol na Kolínsku díky projektu poznaly, jak je těžké si vydělat peníze, a zároveň si měly příležitost uvědomit, že práce není jen o penězích, ale že je to opravdový dar,“ dodal Bureš.

 Prezentaci škol budou na Kmochově ostrově doprovázet i další netradiční aktivity: workshopy, prezentace v cirkusovém šapitó, divadelní vystoupení, taneční představení, umělecké dílny, projížďky na koních nebo turnaj v discgolfu. Starší děti navíc zdarma získají vstupenku na večerní festival do Starých lázní, na kterém vystoupí například kapela Rybičky 48. Vstup na přehlídku škol je pro děti, učitele i rodiče zdarma.

>> více informací

Alfréd von Natruc, přírůstek farmy / 8.09.2014

Farma DDŠ Býchory má nového obyvatele - Alfréda von Natruce, roční hříbátko (valášek), plemeno Shetlandský poník. Natruc byl zakoupen z výtěžku festivalu Natruc 2014.

>> více informací

Úspěšná přehlídka ZUČ / 16.04.2014

DDŠ Býchory byl hlavním pořadatelem celostátní přehlídky zájmové umělecké činnosti (ZUČ) dětí z výchovných ústavů a dětských domovů se školou. V Kolíně se jí 15. a 16. 4. 2014 zúčastnila víc než stovka dětí z 19 zařízení.

>> více informací

Budování provozu Ekocentra Horka / 9.04.2014

Posezení v indiánském tee-pee, mletí mouky a pečení placek v chlebové peci, střelba z luku, jízda na koni nebo prohlídka zvířecí farmy s kozami, ovcemi i oslíkem Matějem – to vše čeká na návštěvníky Ekoncentra Horka, které provozuje sdružení Barry a spol. ve spolupráci s dětmi z Dětského domova Býchory.

>> více informací

Děti z Býchor se učí úctě k práci / 13.02.2014

Jak se svařuje vodovodní potrubí? Co dělají technici s vozidly v autoservisu? Jak to vypadá v zákulisí kadeřnického salonu? Co obnáší práce knihovnice, švadleny nebo sociálního pracovníka v domově pro seniory?

>> více informací

 

!!! Počet záznamů !!!: 54   |   !!! Stránka !!!: 1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6

 

Hledáme pracovníky / 31.01.2019

Hledáme posilu do našeho týmu na pozici vychovatel/vychovatelka. Kontakt: Jana Forštová (personalistka) 774 722 064, jana.forstova@domov-bychory.org

Výsledek voleb do školské rady ze dne 27.9.2018 / 5.10.2018

V budově DDŠ, SVP a ZŠ proběhly 27. 9. 2018 předčasné volby do školské rady. Zápis k nahlédnutí zde...
Fotogalerie Partneři Odkazy

Rychlý kontakt

+420 321 798 630
domov@domov-bychory.org
Býchory 152, Kolín 280 02