Zájmové aktivity

Zájmové aktivity vnímáme jako významný prostředek pro formování dětské osobnosti. Možnost, jak dětem zprostředkovat povědomí o vlastní hodnotě, schopnostech, dovednostech. A zároveň jim ukázat, že volný čas se dá smysluplně naplnit. Ať už se jedná o fotbal, turistiku, horolezectví, tanec, hudbu nebo jízdu na koních. U nás se děti nenudí!

DDŠ Býchory

Tanec

Možnost vyjádřit své emoce, ztvárnit pozitivní vztah k sobě i ke světu kolem sebe. Prožít zážitek intenzivního společenství s druhými při tréninku i veřejných vystoupeních, povědomí o tom, že něco výjimečného umím. Street dance, zumba nebo scénická taneční vystoupení... Tančím, abych žil!"

DDŠ Býchory

Na koni k vnitřnímu klidu

Hiporehabilitace je název pro všechny aktivity a terapie v oblastech, kde se setkává kůň a klient. Děti  mohou v sedle koní zažít pocit uklidnění, uvolnění, radosti ze souhry mezi jezdcem a zvířetem. Zároveň se o koně učí starat. Poznávají, že mohou být prospěšné, užitečné. Tvoří si povědomí o vlastní hodnotě….

DDŠ Býchory

Horka

Naše prostory na Horce, krásném místě nedaleko našeho domova, jsme proměnili na dobrodružné vzdělávací místo pro děti různých věkových skupin. Vybudovali jsme tam keltskou vesnici a využíváme ji pro sebe i pro jiné zájemce, kteří zde chtějí třeba uskutečnit nějakou svoji zajímavou akci.

DDŠ Býchory
 

Ředitelské volno 16. 11. 2015 / 9.11.2015

Ředitelské volno je stanoveno  na pondělí 16.11.2015.

>> více informací

Výuka v přírodě / 21.09.2015

Konec září nám nabídl krásné babí léto a nám se nechtělo sedět v lavicích. Vydali jsme se proto s dětmi ven vyzkoušet, jestli by se nám neučilo lépe v přírodě. A aby to nebylo nikomu líto, pozvali jsme všechny třídy i učitele. Rozdělili jsme se do pěti skupin, ve kterých bylo od třeťáků až po deváťáky od každého kousek. Ráno, hned v osm, jsme si rozdělili barevné týmy a určili cíl naší cesty – Ekocentrum Horka – vzdálený asi dva kilometry.

Proti nudě jsme se vybavili rovnou první sérií pracovních listů z přírodopisu. Nejzábavnější opravování bylo u abecedy v přírodě. Ono totiž najít od každého písmenka rostlinu a živočicha, dá trochu práce. A tak vznikl elefant, (l)emur, embryo…

S prvním úkolem se všechny skupinky nakonec popraly a dorazily na místo, kde už byl přichystán český jazyk – vyjmenovaná slova, porozumění, pády, rody, čísla a spousta dalších cvičení. Jenže to už jsme byli trochu vysílení a hodně hladoví. Rychle jsme rozdělali oheň, polkli buřty a mohlo se jít na matematiku. Hádanky, úkoly, rovnice, slovní úlohy! Konečně je to za námi a už jen vlastivědný kvíz.

Lehce po poledni se už můžeme položit na trávu a nechat se hřát posledním sluníčkem. Výsledková listina je hotová, podtrženo, sečteno – máme vítěze. Jenže soutěž to byla tak vyrovnaná (i přesto, že děti vyplnily 13 pracovních listů), že vlastně neměla poražených. Nám nezbylo než rozdat malé sladké odměny a zase se pomalu vrátit do domova. Třeba se nám zase někdy bude chtít, udělat si školu tak trochu jinak… 

>> více informací

Gateway to Space / 13.04.2015

Největší výstava v Evropě o historii kosmonautiky, která do Česka poprvé přivezla exponáty a trenažery z NASA. To bylo mimořádné lákadlo pro 14 dětí z domova, které se poslední březnový den vypravily na pražské Výstaviště.

V první expozici zaměřené na počátky kosmonuatiky jsme zhlédli první kroky pokusů s raketami německé luftvafe Fav zwei, které konstruoval němcký vědec Wernher von Braun. Tento vědec potom později  spolupracoval  s americkými astronauty na výzkumu nových raket pro americkou NASA.

Viděli jsme také nejvýznamnější americké rakety - Saturn 2, raketoplán i vozítko, které cestovalo po Měsíci. Velkým zážitkem byla prohlídka kokpitu stanice MIR a druhého modulu této stanice, v níž astronauti pěstovali zeleninu a drobné ovoce.

Největším tahákem výstavy byla druhá expozice, v níž se děti na interaktivních manipulátorech zúčastnily přistávání raketoplánu, proletěly se stíhačkou, oblékly si skafandr pro kosmonauty pracující ve vesmíru na raketoplánu nebo vesmírné stanici MIR. A mimořádnou atrakcí byl také gyroskop, na  kterém aktéři získávali přetížení až 4g.

Všem se výstava velice líbila, zážitky z ní si sdělovali ještě dlouho po návratu do domova.

Jaromír Svoboda

>> více informací

Býchorské děti čeká jaro plné sportu a zážitků / 12.04.2015

Vychovatelé připravili pro kluky a holky z DDŠ Býchory jaro plné zážitků. Zúčastní se několika soutěží a turnajů a u dalších, které se odehrají přímo v areálu domova, budou pomáhat jako spolupořadatelé.

Tady je výběr z nabité termínové listiny:

17.-18. dubna: Přehlídka zájmové umělecké činnosti (Počátky)

24. dubna: Jihlavský míč (Jihlava)

24.-26. dubna: DD CUP - běžecký trojboj (Praha)

7. května: Memoriál Luboše Kudly (Býchory)

14.-15. května: Nestandardní hry (Býchory)

24.-27. května: Olympiáda - dívky (Olomouc)

31. května - 4. června: Olympiáda - chlapci (Moravský Krumlov)

duben – červen: DD CUP - O pohár české fotbalové reprezentace

>> více informací

Tanečníci z Býchor excelovali v premiéře Kouzelných housliček / 20.10.2014

Tanečníci z DDŠ Býchory, kteří jsou členy tanečního klubu Kocour Modroočko, si ve středu 15. října užili nevšední premiéru. V kolínském divadle vystoupili v představení na motivy cikánské pohádky. Modroočko tančil poprvé za doprovodu živé hudby v podání kapel Kronos Combo a Hard to Frame.

 V představení, které podpořila Nadace Naše dítě a Ministerstvo školství ČR, se představilo více než 70 tanečníků a herců od malých dětí až po teenagery. „Mimořádný zážitek umocnila živá hudba v podání dvou místních populárních kapel,“ upřesnila scénáristka, choreografka a režisérka představení Jolana Burešová.

Taneční klub Kocour Modroočko je v Česku unikátní tím, že dává příležitost talentovaným Romům i dětem z býchorského domova. „Je to pro ně mimořádná motivace. Pro mnohé z nich se stal tanec a pravidelné aktivity Modroočka přirozenou součástí jejich života,“ dodal ředitel DDŠ Býchory Aleš Bureš. 

>> více informací

Hraví architekti na Pražském hradě / 17.10.2014

V sobotu 10. října naše děti spolu s dětmi ze základních škol z celé ČR, ale i z Itálie, Maďarska, Polska a Slovensko (přibližně 1200 dětí z 60 škol zapojených do mezinárodního výtvarně-architektonického projetu) navštívily Pražský hrad. Akce se konala v rámci 8. ročníku festivalu Architecture Week Praha 2014.

Pořadatelé pro děti připravili program v Jiřském klášteře na 2. nádvoří Pražského hradu, kde je přivítala První dáma ČR. V prostorách budovy se nacházela výstava modelů různých architektonických památek, kterou si děti s nadšením prohlédly. Poté se děti rozdělily do 3 skupin, kterým se věnovali architekti a provedli je zahradami pod Pražským hradem. 

V odpoledních hodinách se děti účastnily dílen, v kresleném filmu podrobněji seznámili s architekturou a jejím vznikem. Z dřevěných kostek, modelovací hmoty a s pomocí malířských stojanů a uhlů pak mohly podle své fantazie tvořit. Za svou snahu dostaly dárečky a pak spokojeně a plné nových informací a zážitků odjížděly domů.

>> více informací

Na festival Škola pro tebe přišlo 1500 žáků ZŠ / 23.09.2014

Festivalu Škola pro tebe, který uspořádalo sdružení Barry&spol. ve spolupráci s DDŠ Býchory, se zúčastnilo téměř 1500 žáků základních škol kolínského regionu. Svou nabídku jim představili zástupci 47 středních škol a učilišť ze Středočeského kraje i z Prahy.

Školy prezentovaly své obory nejen ve stáncích, ale také v šapitó či plenéru. Přítomní žáci měli o zábavu postaráno po celé dopoledne - organizátoři pro ně připravili vystoupení tanečního klubu Kocour Modroočko, jízdu na koních či člunech, střelbu ze vzduchových zbraní, turnaj v discgolfu a mnoho dalších aktivit.

Festival se uskutečnil v rámci dvouletého projektu Práce je dar, který je zaměřený na přípravu dětí z dětského domova v oblasti světa práce. Projekt je unikátní tím, že děti z domova získávají pracovní dovednosti v řemeslných dílnách u firem, živnostníků a organizací, například v oborech automechanik, švadlena, kadeřník, instalatér, knihovník, truhlář, malíř či zedník, další děti jsou zapojeny do práce v sociálních službách, například v domově důchodců nebo kojeneckém ústavu.

>> více informací

Barry&spol. a DDŠ pořádají přehlídku středních škol / 16.09.2014

Největší nabídku studijních i učňovských oborů pro žáky základních škol v kouzelném prostředí kolínského Kmochova ostrova slibuje přehlídka škol, kterou chystá Dětský domov se školou (DDŠ) Býchory a sdružení Barry & spol. v rámci projektu Práce je dar. Aktuální nabídku oborů na příští školní rok bude v pátek 19. září na Kmochově ostrově prezentovat více než 40 středních škol z celého Středočeského kraje i z Prahy.

 „Ve 14 letech je velmi obtížné zvolit si správné povolání. Děti netuší, co jednotlivé profese obnášejí, a tradiční prezentace v kulturních domech skýtají jen omezené možnosti. Proto jsme středním školám umožnili, aby dětem představily svou nabídku akční formou v přírodě, kde je nebudou omezovat prostorové možnosti kulturních sálů,“ vysvětluje hlavní myšlenku netradiční přehlídky škol ředitel DDŠ Býchory Aleš Bureš.

 Přehlídka je součástí dlouhodobého projektu Práce je dar, který děti z dětského domova i ze základních škol na Kolínsku seznamoval s mnoha profesemi, od truhláře přes kadeřnici až po sociální práci v domově pro seniory. „Desítky dětí z našeho domova a stovky kluků a holek ze základních škol na Kolínsku díky projektu poznaly, jak je těžké si vydělat peníze, a zároveň si měly příležitost uvědomit, že práce není jen o penězích, ale že je to opravdový dar,“ dodal Bureš.

 Prezentaci škol budou na Kmochově ostrově doprovázet i další netradiční aktivity: workshopy, prezentace v cirkusovém šapitó, divadelní vystoupení, taneční představení, umělecké dílny, projížďky na koních nebo turnaj v discgolfu. Starší děti navíc zdarma získají vstupenku na večerní festival do Starých lázní, na kterém vystoupí například kapela Rybičky 48. Vstup na přehlídku škol je pro děti, učitele i rodiče zdarma.

>> více informací

Alfréd von Natruc, přírůstek farmy / 8.09.2014

Farma DDŠ Býchory má nového obyvatele - Alfréda von Natruce, roční hříbátko (valášek), plemeno Shetlandský poník. Natruc byl zakoupen z výtěžku festivalu Natruc 2014.

>> více informací

Úspěšná přehlídka ZUČ / 16.04.2014

DDŠ Býchory byl hlavním pořadatelem celostátní přehlídky zájmové umělecké činnosti (ZUČ) dětí z výchovných ústavů a dětských domovů se školou. V Kolíně se jí 15. a 16. 4. 2014 zúčastnila víc než stovka dětí z 19 zařízení.

>> více informací

 

!!! Počet záznamů !!!: 54   |   !!! Stránka !!!: 1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6

 

Projekt / 16.11.2019

Leták projektu "Pro Býchory"

Volby do školské rady / 30.08.2019

...
Fotogalerie Partneři Odkazy

Rychlý kontakt

+420 321 798 630
domov@domov-bychory.org
Býchory 152, Kolín 280 02